wtorek, 22 marca 2011

Kilka podstawowych informacji o mięsie gotowanym na parze

Po za tym, że mięso gotowane na parze jest smaczne, jest również zdrowsze niż pieczone i grillowane. Jednak aby potrawy mięsne były rzeczywiście zdrowe, należy pamiętać, że temperatura gotowania na parze nie powinna przekraczać 100° C.


 














POPULARNE PYTANIA
Dlaczego mięso gotowane na parze ma jasny kolor?
Mięso gotowane na parze ma jaśniejszy kolor, niż to przyrządzone na inne sposoby, ze względu na niską temperaturę (najczęściej poniżej 100° C). W takich warunkach cukier zawarty w mięsie nie karmelizuje się, a zatem mięso pozostaje jasne.

Jakie kawałki mięsa najlepiej nadają się do gotowania na parze?
Gotowanie na parze jest najbardziej odpowiednie dla cienkich, delikatnych kawałków mięsa. W innym przypadku zewnętrzna część mięsa może zostać przegotowana, a środkowa – niedogotowana.

Jak uzyskać ciemny kolor na mięsie gotowanym na parze?
Aby wyglądało bardziej apetycznie, ale zachowało swoje walory zdrowotne, po ugotowaniu na parze można je na chwilę wrzucić na patelnię lub grilla - w tym drugim wypadku uzyska smacznie wyglądające brązowe paseczki. Uwaga! Przed wrzuceniem mięsa na rozgrzaną powierzchnię pamiętaj, aby osuszyć je z kropel wody. 


Razem z Ronic zachęcam was do przygotowywania całych posiłków metodą gotowania na parze oraz eksperymentowania z różnymi rodzajami białego i czerwonego mięsa - Marta

poniedziałek, 21 marca 2011

Czas gotowania na parze - warzywa

Warzywa są bardzo dobrymi produktami do gotowania na parze, ponieważ struktura ich tkanek umożliwia łatwe przedostanie się pary. Oczywiście czas gotowania warzyw musi być odpowiednio dobrany – twardsze warzywa takie jak marchewka i ziemniaki gotują się wolniej, natomiast groszek i brokuły – szybciej. 


ORIENTACYJNY CZAS GOTOWANIA NIEKTÓRYCH WARZYW


Ziemniaki w mundurkach 35-45 minut
Kalafior (różyczki) – 15/20 minut
Brokuły (różyczki) – 10/15 minut
Cebula 10/12 minut
Marchewka (plasterki) – 12/15 minut
Kukurydza (kolba) – 20/35 minut
Por – plasterki 15/20 minut
Papryka (paseczki) – 10/15 minut
Szparagi (białe) – 9/11 minut
Groszek – 6/12 minut






Razem z Ronic gorąco zachęcam was do eksperymentowania z warzywami w kuchni - Marta

środa, 16 marca 2011

Surowe - nie zawsze zdrowe

Pogląd, że surowe warzywa zachowują najwięcej cennych składników został zakwestionowany. Okazuje się, że niektóre z nich najwięcej wartości mają w postaci duszonej, gotowanej, a nawet smażonej.

Nie możesz się przekonać do surowej marchewki, brokułów, pomidorów? Uwielbiasz ketchup i jarzyny ugotowane na parze lub podsmażone na patelni? To świetnie, ponieważ naukowcy z uniwersytetu w Parmie zakwestionowali pogląd, że najzdrowsze są surowe warzywa. Specjaliści porównywali różne sposoby przyrządzenia popularnych jarzyn. Gotowali je w wodzie, na parze i smażyli.

Rezultaty były zaskakujące – pod wpływem wrzątku w testowanych produktach znacznie wzrosła ilość karotenoidów i polifenoli działających przeciwrakowo. Okazuje się, że smażona marchewka zawiera około 20 % karotenoidów więcej niż surowa. Naukowcy mają dla nas więcej ciekawych informacji. Według badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Murcii w Hiszpanii gotowanie w wodzie szkodzi brokułom i cukinii. Warzywa te w procesie gotowania tracą glukozynaty, czyli związki zmniejszające ryzyko chorób serca. Nie oznacza to jednak, że musimy zjadać je na surowo.

Okazuje się, że najwięcej glukozynatów znajduje się w cukinii i brokułach przygotowanych na parze. Od dawna wiadomo także, że pomidory dopiero po przegotowaniu są naprawdę bogatym źródłem zdrowego likopenu. Niemniej jednak wcześniejsze odkrycia także zachowują swoją moc. W procesie obróbki cieplnej, zwłaszcza podczas gotowania w wodzie, warzywa tracą wiele cennych witamin i minerałów. Podczas gotowania w wodzie ubywa z nich aż do 70% witaminy C, a podczas gotowania na parze około 40 %. Co zatem zrobić skoro bilans zysków i strat nie jest prosty? Najlepiej zastosować zasadę złotego środka i zjadać warzywa w różnej postaci.

wtorek, 8 marca 2011

Gotowanie na parze, a oszczędność

Gotowanie na parze jest metodą odpowiednią do przyrządzenia większości potraw. Produkty poddane takiej obróbce zachowują znacznie więcej witamin i minerałów oraz są zdecydowanie bardziej pożywne, ponieważ składniki nie są zanurzone w wodzie i nie tracą właściwości odżywczych. 




















Przyrządzanie potraw w ten sposób nie wymaga zużycia dodatkowej ilości tłuszczu, co pozwala na dodatkowe oszczędności. Produkty spożywcze drożeją i zajmują coraz większą część domowego budżetu, dlatego warto zadbać o to, aby w posiłkach zachowało się jak najwięcej tego, co w nich najlepsze.

Badania naukowe: 
Naukowcy udowodnili, że produkty gotowane na parze tracą 40 % witaminy C, natomiast w przypadku produktów ugotowanych w wodzie strata sięga aż 70%.

Razem z Ronic zapraszam was do wprowadzania zasad zdrowego stylu życia w waszych domach, oraz do śledzenia kolejnych wpisów o gotowaniu na parze - Marta

Krótka historia gotowania na parze

Gotowanie na parze stosowane jest w zdrowych i nowoczesnych kuchniach. Szczególną popularnością cieszy się w rodzinach, które z uwagą dobierają składniki swojego codziennego menu i pielęgnują zasady zdrowego stylu życia. Historia tej techniki sięga jednak najdawniejszych czasów, a zaczęła się od przyrządzania posiłków na rozgrzanych kamieniach lub przy gorących źródłach. Gotowanie na parze od wieków jest obecne w kuchniach orientalnych, między innymi w Chinach. 

















Źródła historyczne mówią, że przed trzema tysiącami lat w chińskiej prowincji Yunnan (dziś rozsławionej przez znakomitą herbatę) gotowano na parze w kamionkowych kociołkach. Mniej więcej w tym czasie gdy na ziemiach słowiańskich zaczynały kształtować się początki państwa Polskiego, w Chinach zaczęto wyrabiać naczynia do gotowania na parze z cienkich fragmentów drzewa cyprysu, które stopniowo zastąpiły te kamionkowe. Dziś w Azji najczęściej spotyka się naczynia wykonane z bambusa, ustawiane jedne na drugim, w tzw. systemie kominowym. W Europie i USA upowszechniły się natomiast naczynia wykonane z materiałów odpornych na działanie wilgoci, zapewniające komfort i łatwość przyrządzania potraw.

Ciekawostka:

Wiele wieków temu na Hawajach z okazji ważnych świąt plemiennych zabijano świnię i po opatroszeniu parzono ją między liśćmi z palmy. Można uznać to za pierwsze formy gotowania na parze.

Gotowanie na parze ma długą historię, a od jak dawna praktykowane jest w waszych domach? Razem z Ronic zapraszam was do rozwijania technik gotowania na parze i wprowadzania coraz to nowych przepisów do waszego ulubionego menu - Marta

Daj się przekonać!

Kolejny raz zastępujesz domowy posiłek jedzeniem na wynos lub na szybko zamówioną pizzą? Może już czas urozmaicić dietę w składniki przygotowane na parze, na przykład w zdrowe i aromatyczne warzywa lub mięso przyrządzone absolutnie bez tłuszczu?

Gotowanie na parze jest proste i nie zabiera dużo czasu. Brokuły dojdą do siebie już w 8-10 minut – w zależności od tego jakie lubisz. Na rybę trzeba poczekać około 15-25 minut. Okres oczekiwania można wykorzystać na prysznic lub przygotowanie pysznego deseru, ponieważ potrawa z pewnością się nam nie przypali.
















Gotowanie na parze jest jedną z najbardziej naturalnych metod przygotowania potraw. Ciepło gorącej pary wodnej pozwala wydobyć prawdziwy smak produktów i nie naraża je na przypalenie lub wyschnięcie, tak jak to dzieje się w przypadku innych metod gotowania. Nawet najprostsze składniki przyrządzone za pomocą tej metody smakują lepiej.

Aby zacząć zdrowo gotować i zdrowo żyć, trzeba się najpierw do tego przekonać. Dlatego właśnie tym wpisem rozpoczęłam prowadzenie bloga o gotowaniu na parze. Moje teksty i zdjęcia można znaleźć również na portalu http://www.stylzdrowia.pl/. Zachęcam was do czytania kolejnych wskazówek i ciekawostek oraz do zdrowego i smacznego przyrządzania posiłków za pomocą najzdrowszej z obecnie stosowanych technik - Marta