piątek, 3 czerwca 2011

Owoce gotowane na parze

truskawki i rabarbar podgrzane na parze
Tkanka mięsna składa się przede wszystkim z białka, ma ono delikatne molekuły, które w wysokiej temperaturze tracą wodę i zbijają się w grudki, czyli zaczynają się ścinać. Owoce, podobnie jak warzywa, składają się głównie z węglowodanów, dlatego pod wpływem ciepła nie ścinają się, tylko stają się miękkie.
Ze względu na dużą zawartość wody owoce na parze podgrzewają się szybko i uzyskują delikatną, soczystą strukturę. Po obróbce cieplnej owoce łatwiej się trawią i sprzyjają wydzielaniu soków trawiennych. Truskawki, rabarbar, jabłka, gruszki i inne słodkie specjały podgrzane na parze będą doskonałym dodatkiem zarówno do słodkich deserów, jak do tłustych, ciężkostrawnych mięs.

Zalety gotowania owoców na parze
- dobre do lekkiego podgrzewania owoców
- owoce uzyskują wyrazisty, kwaskowaty smak
- szybko można uzyskać niewielkie ilości podgrzanych owoców

Wady gotowania owoców na parze
- w większości przypadków trzeba używać niedziurkowanej tacki
- niewygodne do podgrzewania dużych ilości owoców

rabarbar ugotowany na parze
Do czego można użyć owoce gotowane na parze?
- do kwaśnych sosów, dipów, przystawek (zwłaszcza do potraw mięsnych)
- do crumble (owoce ugotowane na parze podaje się z ciastem przygotowanym na bazie masła, mąki i cukru, czasem dodaje się także płatki owsiane lub kruszone biszkopty) 
- do deserów (np. lody, bita śmietana, sernik na zimno, pudding)Mam nadzieję, że dzisiejszy post będzie pomocny dla wszystkich zainteresowanych tematem gotowania owoców na parze. Razem z Ronic zapraszam was do śledzenia kolejnych wpisów - Marta.

Brak komentarzy: